Sute de operații laparoscopice efectuate la Spitalul Mavromati. Cel mai în vârstă pacient a avut 102 ani.

Sute de botoșăneni au ales să își trateze prin intermediul unei operații laparoscopice afecțiunile de care sufereau.

In cursul anului 2016 in cadrul Secției Chirurgie Generală au fost efectuate aproximativ 600 operații laparoscopice.

Media de vârstă a pacienților a fost de 55 de ani. Cel mai în vârstă pacient operat laparoscopic a avut 102 ani.

Durata medie a intervenției chirurgicale este de 30 de minute, iar recuperarea posoperatorie este de scurtă durată.

Pacienții pot să își reia activitățile zilnice după aproximativ 24 de ore de la intervenția chirurgicală.

“Patologia chirurgicală care se poate rezolva laparoscopic în cadrul Secțieie Chirurgie Generală de la Spitalul Județean de Urgenta “Mavromati” – Botosani este colecistită acută, apendicită acută, hernie hiatală, ulcerul perforat, varicocelul, rezecția anterioară de rect“, a precizat medicul Ștefan Bercea, purtătorul de cuvânt al Spitalului Judetean de Urgenta “Mavromati” – Botosani.

Chirurgia laparoscopica numita si chirurgie minim invaziva sau celioscopie este o tehnica chirurgicala moderna in care operatiile intraabdominale se efectueaza prin incizii mici (de obicei 0.5-1.5 cm), spre deosebire de inciziile mari necesare in chirurgia clasica.